Maldivler nerede; Sri Lanka ‘nın güney batısında, Hint Okyanusunun güneyinde, ekvator sularında yer almaktadır. Kuzeyden güneye doğru Halka açık  toplamda halkın yaşadığı sadece 26 ada,  199  yerleşimde hoteller olmak üzere atolls ve 100 oluşturan 1.196 ada bulunmaktadır.
Maldivler Nüfus: Yaklaşık 301 bin kişi. . Nüfusun yaklaşık % 99 – Maldivians (etnogenetik tam olarak belli değil), hem de Araplar ve Afrika kıtasından göçmenler
Maldivler Şehir Merkezi Sermaye: Bay (Male adasında.)
Maldivler Zaman: İstanbul yazında 2:00, kışın – 3:00 saat önde
Maldivler Resmi Dil: Dhivehi (Dhivehi), Hint-İran dil grubuna aittir. Sinhala dili yakın. Hintçe, Arapça ve İngilizce’den  birçok yabancı kelime almıştır.  Başkentte Erkekler tarafından ve Hotellerde İngilizce yaygın dil konuşulmaktadır. İngilizce dili ile ülkenin diğer bölgelerde iletişim kurmak zordur.
Maldivler İklimi : Maldivler hava durumu Tropikal iklime sahiptir. Maldivler yıl boyunca sıcaklık, ortalama geceleri 25 derece (- Yaklaşık 32 C gece en az – +25 C günlük yüksek) ortalama sıcaklık yaklaşık tüm yıl boyunca 28 derecedir. Yağış en sık akşam kısa yağmurlar şeklinde ve geceleri yılda yaklaşık 2500 mm vardır. Su sıcaklığı da sabittir tüm yıl boyunca denizin suyu sıcaklığı 24-27 derecedir.